AIMH021-100A-420
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
AIMH021-100A-420
Mfr.Part # : AIMH021-100A-420
Manufacturer : Aim Dynamics
Description : CURRENT SENSOR 100A 4-20MA
Stock : 111
Product Category : Current Sensors
Accuracy : ±1%
Current - Sensing : 100A
Current - Supply (Max) : 25mA
For Measuring : AC/DC
Frequency : DC ~ 10kHz
Mounting Type : Panel Mount
Number of Channels : 1
Operating Temperature : -10°C ~ 85°C
Output : Ratiometric, 4mA ~ 20mA
Package / Case : Module, Single Pass Through
Polarization : Unidirectional
Product Status : Active
Sensor Type : Hall Effect
Voltage - Supply : ±15V